Sarbinowo

Jest to niewielka, nadmorska wieś w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno. W czasie sezonu stali mieszkańcy, a jest ich ok. 500 osób, na pewno nie nudzą się, ale po sezonie Sarbinowo jest niemal puste.

Pierwsze wzmianki o osadzie w tej części wybrzeża, pochodzą z pocz. XIV wieku. Dawne Sarbinowo przez wieki znajdowało się trochę dalej od wybrzeża, a najczyściej przytaczana odległość to ok. 1,5 km. Na przeł. XIX i XX wieku morze niebezpiecznie zbliżyło się do osady, której groziła całkowita zagłada. W 1910 roku wybudowano wzdłuż plaży, kilometrowy kamienno – betonowy mur zaporowy, który uratował osadę.

Początkowo rolnicza osada wraz ze zbliżaniem się morza stawała się również wioską rybacką i z tego okresu pochodzi zabytkowa chata rybacka tzw. wąsko frontowa. Pod koniec XIX wieku przybywali pierwsi letnicy, jednak do czasu zabezpieczenia wioski przed niszczącą siłą morza, powstało niewiele pensjonatów. Teraz w letnie miesiące jest to gwarna wioska z nową zabudową głównie dawnych i obecnych ośrodków zakładowych oraz sporej ilości kwater prywatnych. Sarbinowo to idealne miejsce na wczasy nad morzem.